Buitenkijken bij een villa in Kopenhagen
Een bijna ondoordringbare jungle troffen ontwerper Trine Galschiøt en haar vriend aan toen ze dit huis in Kopenhagen gingen bezichtigen. Een enkele blik was voor hen genoeg om te weten: dit wordt ons toekomstige buitenpaleis.
bewoner(s): Trine Galschiot
waar: Kopenhagen
soort huis: Oude villa
Ondoordringbare jungle
Het is bijna niet voor te stellen dat deze prachtige tuin behorend bij een honderd jaar oude villa ooit een bijna ondoordringbare jungle was. In korte tijd wisten Trine en haar vriend er een paradijs van te maken met buitenkeuken, loungeruimte, kas en buitenspa. En dat allemaal te midden van een enorme hoeveelheid groente en fruit, waar ze de hele zomer van plukken. ‘Het was de tuin waarvoor we zijn gevallen’, vertelt Trine. ‘Hij was zo wild dat het op sommige plaatsen wel een oerwoud leek, prachtig vonden we dat. Om een tuin zo te laten begroeien, duurt wel een mensenleven.’ Metershoge bomen, scheve appelbomen, begroeide planken, een oude ginkgo biloba boom en vele andere bomen en planten, groeiden in de weelderige wildernis. Voor Trine en haar vriend was het alleen een kwestie van wat orde scheppen en ruimte creëren. Dus snoeien, opruimen, maar verder de natuur haar gang laten gaan. Zo lieten ze de roos bij de tuinmuur met rust en bouwden het terras eromheen. Trine’s filosofie: ‘Laat de planten bepalen hoe de tuin eruit komt te zien, in plaats van alles te ordenen. Dan wordt het een veel natuurlijker geheel.’
Ik kan gewoon mijn eigen maaltijd oogsten, hoe fijn is dat
Buiten wonen
De tuin is niet alleen een verlengstuk van het huis, maar bijna een huis op zich, met min of meer dezelfde functies als binnen: een woonkamer op het terras, een buitenkeuken met een open haard, een buitenbad met zowel douche als hottub en een eetkamer in de vorm van een serre. En overal tegeltableaus met kleurige tegels ontworpen door Trine. Ook in de kas, haar favoriete plek in de tuin. ‘Hier kan ik het hele jaar door heerlijk zitten tussen allerlei soorten eetbare planten, zoals komkommer, tomaat en pompoen. Ik kan gewoon mijn eigen maaltijd oogsten, hoe fijn is dat. Maar ook in de rest van de tuin groeit veel eetbaars; frambozen, bramen, vijgen, munt en andere kruiden.’ Haar manier van tuinieren geeft Trine vooral een gevoel van vrijheid: ‘Voor mij is de tuin de plek waar ik me thuis voel, maar tegelijkertijd omgeven ben door de natuur. Mijn twee favoriete dingen. Tijdens het tuinieren kan ik me helemaal ontspannen, omdat ik geen eisen stel aan hoe de tuin eruit moet zien. Een beetje water geven, verzorgen, ik hoef niks en zo wordt tuinieren voor mij meer een vorm van meditatie dan werk.’
Buitenbadkamer
Dat is nog eens een droom: de hele zomer lang buiten badderen. Niet helemaal onhaalbaar, want een kant-en-klare buitendouche (bijvoorbeeld van Seletti) is zo aangelegd. In buitenbaden is de keus enorm: van opblaasbare jacuzzi’s en traditionele Scandinavische hottubs tot de bekende Dutchtub van Nederlandse makelij (weltevree.eu). Droom je ook van een hottub in de tuin? Hier moet je aan denken. Een budgetproof oplossing? Dat is een tuindouche, net zo leuk en een stuk goedkoper. Voor de nodige privacy kan een oud kamerscherm uitkomst bieden. Vervang de stoffen bekleding door golfplaten of tentdoek vastgemaakt met een tacker en badderen maar.
Tuinieren is voor mij meer een vorm van meditatie dan werk
Tuinidee
Als je de planten laat bepalen hoe de tuin eruit komt te zien, wordt het veel natuurlijker. Volg de vtwonen plantentips!
Shop in de stijl van…
Bron: vtwonen tuin special 1 2020 | Fotografie Anitta Behrendt/Living Inside | Tekst Pia Olsen/living stories | Tekstbewerking Ina Babbé