Even voorstellen
Wie: Hella Jongerius (63)
Woonplaats: Berlijn
Kenmerkend: Hella stelt veel (open) vragen en dat voel je als gebruiker van haar ontwerpen.
Design: haar werk is opgenomen in de permanente collecties van Moma in New York tot het Victoria and Albert Museum in Londen. Haar uitgebreide archief wordt beheerd door Vitra Design Museum.
Bijzonder: hoewel ze van kleur houdt, legde Jongerius zich in 2010 toe op zwart. Ze ontwikkelde zestien tinten zwart, zonder industrieel carbonzwart toe te voegen.
Tip: wie een goed beeld wil krijgen van haar werk en carrière, kan tot 6 september de retrospectieve tentoonstelling Hella Jongerius Whispering Things bezoeken in het Vitra Design Museum in Weil am Rhein.
Kleurpionier
Voor deze Nederlandse ontwerper gaan onderzoek en intuïtie hand-in-hand. Hella verdiept zich in maakprocessen en ontrafelt materialen, texturen en kleuren. Altijd met ecologie en ethiek in het achterhoofd. Sinds de start van haar studio Jongeriuslab in 1993 werkte ze voor wereldspelers; zo ontwierp ze cabines voor KLM en de iconische Jonsberg-vazen voor Ikea. Door ambachtelijke technieken te integreren in fabrieksprocessen, bracht ze ziel in industrieel design. Haar kritische houding en diepgaand onderzoek maken haar tot een voorbeeld voor nieuwe generaties designers. Noem haar ook gerust een kleurpionier: als artdirector bij Vitra en winnaar van de Sikkens Prize veranderde ze fundamenteel hoe we naar pigment en kleurgebruik in design kijken.
LEES OOK
Designers to know: India Mahdavi is de queen of colour
Bron: vtwonen Design 06-2026 | fotografie Jongeriuslab (portret en foto 4), Gerrit Schreurs, copyright Jongeriuslab (foto 1)