tuinierenTuininspiratie

Zo creëer je een Japanse zen-tuin waarin je helemaal tot rust komt

Aluminium parasol, 200×200 cm, parasolvoet (extravert.nl). Handgemaakte loungestoelen uit Essaouira, Marokko, aluminium dienblad, vintage, 75 tot 110 cm (Ø), bank achterin, naturel leer, 110x43x40 cm (bxdxh) (householdhardware.nl). Kokosnoot windlichten uit Bali, 13 cm (Ø), slippers soortgelijk bij Sukha (sukha.nl). Teakhouten stoel Abaca achterin, 75x65x70 cm (bxdxh), plaid 130×170 cm, vloerkleed 12×180 cm (hkliving.nl). Rotan windlicht soortgelijk via vtwonen.nl. Overig privébezit. vtwonen special tuin 3 | styling Fietje Bruijn | fotografie Alexander van Berge
vtwonen special tuin 3 | styling Fietje Bruijn | fotografie Alexander van Berge
Leestijd 3 minuten
Lees verder onder de advertentie

De Japanse tuin

Een Japanse tuin is oorspronkelijk bedoeld voor meditatie en werd populair door het werk van de zen-boeddhistische monnik Musō Soseki. Soseki was ook tuinarchitect en heeft veel Japanse zen-tuinen ontworpen.

Om een Japanse tuin te ontwerpen moet je rekening houden met een aantal principes. De Japanse tuin draait om ‘verbergen en ontdekken’. Het doel hiervan is dat je het landschap niet in één keer ziet, maar dat je je steeds weer verwondert over de prachtige verborgen plekken. Geluid speelt ook een belangrijke rol, zoals het zachte gegalm dat je hoort als je door de tuin wandelt. Daarnaast is een Japanse tuin nooit symmetrisch zoals veel Nederlandse tuinen dat wel zijn.

Monnik Musō Soseki richtte zich vooral op zen-tuinen, maar je hebt binnen de Japanse tuinstroming ook watertuinen, waar de vijver centraal staat, paradijstuinen, theetuinen voor theeceremonies, mostuinen, wandeltuinen, binnenplaatstuinen en kluizenaarstuinen.

Grote groene kunststof plantenbak Nyborg van Vase the World, 40x70 cm (hxØ) € 180,99, zandkleurige pot, 30,5x35 cm (hxØ) € 41,95, olijfgroene glazen vaas van vtwonen € 44,95 (shop/vtwonen.nl). Gele en groene pot bij goed gesorteerde tuincentra. vtwonen special tuin 10 | styling Fietje Bruijn | fotografie Alexander van Berge
vtwonen special tuin 10 | styling Fietje Bruijn | fotografie Alexander van Berge
Alle items in beeld zijn privébezit. vtwonen zomerboek | styling Marit Saladini | fotografie Bart Brussee
vtwonen zomerboek | styling Marit Saladini | fotografie Bart Brussee

LEES OOK
5x hotels in Nederland om helemaal zen van te worden

Lees verder onder de advertentie

Dit heb je nodig voor een Japanse zentuin

Een Japanse tuin bestaat altijd uit drie ingrediënten: water, planten en stenen.

  • Water speelt allereerst een belangrijke rol. In een Japanse tuin wordt vaak gekozen voor een koivijver waar mooi gekleurde koivissen in zwemmen. Over de vijver lopen vaak een of meerdere bruggetjes.

  • Om de vijver heen vind je allerlei soorten planten. Zoals bamboe, zwart gras, het siergras Carex morrowii ‘Variegata’, heesters zoals Rhododendrons en Azalea’s of groenblijvende heesters en coniferen. Ook een Esdoorn past goed in een Japanse tuin. Bloesems mogen niet ontbreken in de tuin. Vooral de Japanse sierkers is populair, maar vergeet ook de Blauwe regen ‘Wisteria’ niet.

  • Naast planten is er veel grind. Alleen al het geluid wat je hoort als je over het grind heenloopt geeft een zen-gevoel. Het grind wordt vaak in mooie patronen geharkt, wat ook wel wordt gezien als een voorbereiding op de meditatie. Door de tuin lopen kleine slingerpaden en er liggen veel losse stenen die als een soort kleine eilanden worden gezien.

Kleine zenmomenten creëren

Om zelf het zen-gevoel van een Japanse tuin te creëren, is bovenstaande optelsom misschien ietwat extreem. Door de principes in kleine beetjes toe te passen, kan de tuin al flink zen worden. Denk aan een kleine vijver met een kleine fontein, daaromheen een paar stengels bamboe en ernaartoe een minipad van grind of stapstenen.

Lees verder onder de advertentie
vtwonen vtwonen special tuin 3 | styling Fietje Bruijn | fotografie Alexander van Berge
vtwonen special tuin 3 | styling Fietje Bruijn | fotografie Alexander van Berge

Lekker loungen

Een Japanse tuin leidt vaak naar een theehuis en echt veel buitenmeubels zie je er niet in terug. De meubels die er staan zijn minimalistisch en hebben horizontale lijnen die de rustgevende uitstraling versterken. Over elk detail is nagedacht. Er zijn weinig accessoires. Hier en daar vind je een Japanse lampion in een boom of een paar kussens langs een lage tafel. In de eigen tuin wil je natuurlijk ook comfortabel zitten. Niet alleen voor zonnige lentedagen, ook voor lange, warme zomerdagen. Kies daarom voor een paar rustige loungemeubels in natuurlijk materialen. Met dit stappenplan maak je zelf een daybed voor binnen en buiten, perfect voor een middagdutje in de schaduw of een stille zomeravond in de tuin.

Een Japanse tuin bezoeken

Je kunt ook inspiratie opdoen in de Japanse tuin in Park Clingendael in Den Haag. Deze tuin heeft bijzondere bomen en een prachtige moslaag en je komt er heerlijk tot rust. Houd er wel rekening mee dat de tuin maar acht weken per jaar geopend is. De tuin is namelijk heel kwetsbaar door onder andere de moslaag.

Lees verder onder de advertentie

Tuintrends van 2026

De Japanse zen-tuin sluit opvallend goed aan bij de tuintrends van 2026. Tuinen worden steeds minder strak aangelegd en mogen juist natuurlijker ogen: planten die zich spontaan uitzaaien en zachte overgangen tussen paden en borders. Ook groeit de behoefte om van de tuin een rustplek te maken. Halfverharding zoals grind speelt daarin een grote rol, omdat het de bodem beschermt en tegelijk een kalme sfeer geeft.

Shop moois voor in de tuin